Ben her gün bir yaşıma daha giriyorum!

Telefonlar, toplantılar, yazışmalar içinde gün akıp giderken okuduğum bir satır, gördüğüm bir sahne, duyduğum bir cümle karşısında hayrete düştüğüm o an! İşte, günün en sihirli anı… Yine yeni bir bilgi, farklı bir bakış açısı karşımda duruyor.

Hayatta öğrenecek bu kadar çok şey olduğu için hem hayıflanıyorum hem seviniyorum. Hepsini öğrenmeye ömrümün yetmeyeceğini bilmek biraz sıkıntı verse de, en zevkli yolculuk olan öğrenmenin hiç bitmeyeceğini bilmek beni hayata daha sıkı bağlıyor.

Bu muazzam evrende, bir karınca kadar bile yer kaplamıyoruz belki. Bugün varız, yarın yokuz, hatta belki de zaten yokuz, acayip bir rüyanın içindeyiz! Bilim kurgu filmlerinden etkilenmemek elde mi? Sahi o tuhaf senaryoları nasıl hayal ediyorlar?

Devamlı tuhaf sorular sorarak ve kalıpları yerle bir eden cevaplar vererek mi?

Geçen gün, Dünya üzerinde hiçbir ülkeye ait olmayan bir toprak parçası var mıdır acaba diye kendi kendime sorarken buldum. Madem sordun, ara bakalım cevabını dedim. Varmış tabii ki! Cevabı merak ediyorsanız eminim siz de hemen internette araştırırsınız. Öğrenince başım göğe mi erdi? Hayır, ama ardından kendimi savaşları sorgularken buldum. İnsanlığın geleceğinde toprak savaşlarının yaşanmadığı bir dönem olacak mı acaba?

İşte böyle; merak ederek, sorarak, araştırarak, tüm engellere rağmen doğru bildiğini haykırarak ilerlemiş insanlık. Her keşif, önümüzde yeni ufuklar açıyor. Ne güzel, ne keyifli bir yolculuk bu… Birlikte daha yaşanılabilir bir dünya yaratabiliriz hayalini daha gerçek kılıyor. Her durakta, “Ya Şimdi?” sorusu karşımıza çıkarıyor.

Evet, TEDxReset ekibi olarak biz de yaklaşık yedi aydır kendimize bu soruyu soruyoruz; Ya Şimdi? İki gün boyunca değerli konuşmacılarımızla birlikte bu sorunun cevabını arayacağız. Umarım hepimiz kendimize göre yeni düşüncelerle ayrılırız buradan. Yorulduk ama eğlendik, yorulduk ama dinlendik diyeceğiniz iki gün diliyorum size. Umarım siz de bir yaşınıza daha girersiniz!

ALI ÜSTÜNDAĞ

KÜRATÖR


Videolar

Selva & Gregers Thomsen

Başlat!