TEDxReset serüveni başlayalı 3 seneden fazla zaman oldu. 2010 yılında her şeye “Zihinlerimizi Sıfırlayarak” başladık, sonra tüm bildiklerimizi, varsayımlarımızı, kuralları, inandıklarımızı sorguladık ve “Ya Yanılıyorsak?” diye sorduk kendimize, yıl 2011’di. Ve yeni yollara çıkmaya karar verdik 2012’de, yola çıkmaya cesaret gösterenleri, engelleri aşanları, geri dönenleri ve yeniden yola koyulanları dinlerken yeni bulmacamız “Yolculuk Nereye?” idi.

Son bir yıldır, aslında yıllardır, asırlardır, ömürlerdir yürüyoruz. Yolculuk yeni başlamadı ve henüz bitmedi. Her gün yeni adımlar atıyoruz, belki ileri, belki geri, belki sağa, belki sola. Ve her gün yeni kararlar veriyoruz, hangi yolu seçeceğimize dair. Ama bu sefer biraz farklı sanki.

Bu sefer değişim bizi şaşkına çevirecek kadar hızlı, hem de tam yanı başımızda, hatta belki tam da merkezindeyiz. Tüm dünyada, Ortadoğu’da, kendi coğrafyamızda büyük değişim rüzgarları esiyor; fikirler, güçler, inançlar, toplumlar, kültürler, iktidarlar, saflar değişiyor. Zamanı durdurma şansımız yok, değişim elzem.

Teknoloji artık elimizin altındaki cep telefonlarıyla, tablet bilgisayarlarla, kullandığımız araçlarla sınırlı değil, artık çok daha fazlası ve bizi sürekli dönüştürüyor. Biz her gün yeni sürümlerini üreteduralım, kendimizin ve kendi hayatlarımızın yeni sürümlerini doğuruyoruz her yeni gün. Yeni sosyal hayatlar, yeni iş yapış yöntemleri, yeni mekanlar, yeni formlar, yeni tasarımlar. Tüm bu değişim öyle hızlı ki, kimi zaman sadece “durmaya”, “düşünmeye”, “alternatifleri anlamaya”, “seçmeye” bile şansımız olmuyor. Ta ki kendi alternatiflerimizi yaratıncaya kadar.

İşte bunun için, bu sefer çok daha “Kritik Kavşaklardayız”!

Ali Üstündağ
TEDxReset Küratörü


Videolar