Gelecek yeniden şekilleniyor. Sen bunun neresindesin?

Dünya altüst oldu.

Eski alışkanlıklarımıza dönemiyeceğimizi artık anladık

Tüm bu olan bitenler değişimin habercisi.

Yeni bir düzen kuruluyor.

Bildiğimiz tüm doğrular değişiyor. Yeni doğrular ne olacak sence?

İçinde bulunduğumuz koşullar ne kadar zorlayıcı olursa olsun, geleceği şekillendirecek olanlar, bu kaosun yarattığı gerçekliği cesaretle kabul edip elini taşın altına koyanlar olacak.

Birilerinden bir şey bekleme devri geçti artık.  Görmek istediğin değişim sensin. Fark ettin mi?

Eski paradigmaların yerini yenileri alacak.

Keşfedilecek yeni yollar olacak, karşılaşılacak insanlar çıkacak. Deneyip yanılacağız, tekrar baştan başlayacağız. Var mısın?

Körü körüne bildiklerimize tutunmanın bir işe yaramadığını anladık.

Tek başımıza bir yere varamayacağımızı anladık. Ancak beraber çalışırsak sonuca varabiliriz.

Nasıl bir sen hayal ediyorsun? Daha bağışlayıcı? Daha esnek? Daha kapsayıcı? Daha sahici? Daha kendin gibi?

Nasıl bir gelecek hayal ediyorsun? Kendin için, ülken için, çocukların için ve hiç tanımadığın insanlar için?

Hadi.

Gelecek yeniden şekilleniyor? Sen bunun neresindesin?

Konuşmacılar

Ali Erhan Tamer: O sadece daha çok yol arkadaşı kazanmak isteyen bir dijital düşünme yolcusu. Paylaşıma, güçlendirmeye, şeffaflığa ve işbirliğine açık, hedeflerinden büyük amaçları olan bir nedensel. 0’ları toplayarak 1’e varmaya çalışan, her şeyi veriye dayandıran ve bu sebeple de sadece fikri olan herkesten biri olmayan açık bir zihin. Kendisine tek bir soru hakkımız varsa soracağımız soru belli. “Bu hayatta nasıl bir dijital iz bırakırız Ali Erhan?”

Hülya Mutlu: Elinin uzandığı her yere iyilikler ve güzellikleri bilgi ile bırakmayı yaşam amacı edinmiş biri. Öğrenciliğinin ve öğretmenliğinin hiç bitmesini istemeyen, kendini mizahla ve hikayelerle anlatmayı seçen bir eğitmen ve konuşmacı. Türkiye ve İngiltere arasında mekik dokuyarak 2006’dan beri liderlik, yönetim becerileri ve iletişim danışmanlığı yapan ve youtube videoları binlerce kez izlenen Hülya Mutlu aynı zamanda “Tam üstüne bastın” adlı çok satan iletişim kitabının da yazarı.

Selin Alara Örnek: 14 yaşında bir 9. sınıf öğrencisi. 8 yaşında kod yazmaya ve 10 yaşında da robot yapmaya başlıyor. Hem yazılımını hem de donanımını kendisinin yaptığı ve adları ic4u, ic4u2, BB4All, Haşmet the Android ve DO olan tam 5 tane robotu var. Selin hem kendi varlığı ve duruşuyla hem de tasarladığı robotlarla yurtiçinde ve yurtdışında bir çok ödül ve burs kazanmakla kalmamış, geçen sene Belçika’da Ada Awards tarafından “Avrupa’nın dijital kızı” olarak seçilmiş. İngilizce, Türkçe ve Fransızca konuşabiliyor. Tüm hayvanları, özellikle de köpekleri çok seviyor. Fırsatı ve zamanı oldukça etkinliklere katılıp robotlarını tanıtmak ve farklı uzmanlığı olan kişilerin fikirlerini almaktan çok hoşlanıyor.

İlke Kodal: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bale Bölümünü kazanmadan çok önce balerin olmaya kararlıydı . Çünkü biliyordu ki hayatı dans ederek anlayacak ve yaşayacaktı. Dans sadece tutkusu değil hayatı olmuştu. Sonrası kendisiyle, bedeniyle, zihniyle, ruhuyla ve sonu olmayan çalışmalarla sınırsız bir mücadele . Mezun olduğu aynı sene İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne katıldı. Halen İstanbul Devlet Opera ve Balesinin baş dansçılarından olan İlke Kodal hayalini kurduğu tüm baş rolleri dans etti. Birikimini yeni gelen yıldız dansçılara aktaran İlke, sanatın iyileştirici ve birleştirici ama sınır tanımayan gücünden faydalanarak kendisini geliştirmeye ve paylaşmaya devam ediyor.

Yüce Zerey: 1979’da Bursa’da doğdu. Ortaokul ve liseyi, Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladı. Bilgi Üniversitesi’nde burslu olarak ekonomi öğrenimi gördü ve London School of Economics’ten yine burslu olarak BSc Economics lisansı aldı. Marmara Üniversitesi’nde iktisat üzerine İngilizce yüksek lisans ve Bilgi Üniversitesi’nde MBA yaptı. Çalışma hayatına mezunu olduğu Bilgi Üniversitesi’nde başladı ve MBA programları bünyesinde pazarlama yöneticisi olarak çalıştı. Ardından Ülker, Türk Hava Yolları, The Coca-Cola Company ve Unilever’de pazarlama yöneticisi olarak çalıştı, çok sayıda süreç ve proje yönetti. Profesyonel yaşamına Hepsiburada’da CMO (Chief Marketing Officer) olarak devam eden Yüce Zerey, yerli ve yabancı 130’dan fazla ödüle layık görüldüğü pazarlama kariyerine ek olarak, 18 yıldır Bilgi Üniversitesi’nde pazarlama yönetimi ve interaktif pazarlama üzerine ders vermektedir. Radikal gazetesinde ve CNN TÜRK bünyesinde haftalık köşe yazıları kaleme alan Zerey’in 2014 yılında “The Profesyonel”, 2016 yılında “Fabrika Ayarlarına Dön” ve 2019 yılında “Mima” adlı kitapları yayımlanmıştır.

Akan Abdula: Türkiye’nin en iyi ürün lansmanı ve en etkili sosyal sorumluluk kampanyaları başta olmak üzere çok sayıda Effie ödülüne layık görüldü. 2012’de reklam sektöründen ayrılarak FutureBright Group’u kurdu. Bugün grup şirketlerinden bazıları Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasındadır. Şirketleri 400’ün üzerinde markayı portfoyünde bulundurmaktadır. 2016 yılında ZMET Institute’u kurdu ve Olson Zaltman & Associates’in dokuzuncu küresel ortağı oldu. TED ve Intel TechTalks konuşmacısıdır. Ünlü Daily Telegraph stratejik yaklaşımlarını haber yapmıştır.

Caner Sarıoğlu: 1992 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladıktan sonra üniversiteyi Sinop Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünde okudu. Samsun’da bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 2015 yılında Şanlıurfa’nın Harran ilçesine atandı. Harran’da geçen 2,5 yılın ardından şu anda halen görev yapmakta olduğu Çorum’un İskilip ilçesine bağlı Yerliköy İlkokuluna tayin oldu. Zeka oyunları ve drama eğitmeni de olan Sarıoğlu instagram hesabı “Yeni Nesil Öğretmen” ile meslektaşlarına, öğretmen adaylarına ve velilere iyi örnekler sunmayı amaç edinmişken aynı zamanda Amasya Üniversitesinde de yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Eğitim görüşü olarak ‘eğlenmeyi öğren, öğrenmeyi öğret’ ilkesiyle hareket eden Caner hoca ,”Yarının Öğretmeni” ödüllerinde Türkiye birincisi olmuştur.

Umut Karakuş: 1984 doğumlu Umut Karakuş, bütün üyeleri aşçı olan bir ailede yetişmiştir. Sektörde çalışmaya 2006 yılında başlayan ve Le Cordon Bleu mutfak ve pastacılık bölümünden Grand Diploma mezunu olan Karakuş, stajını Münih Pageou’da Michelin yıldızlı Şef Ali Güngörmüş ile yapmıştır. Londra’da Anadolu mutfağı ve modern meze üzerine birçok projede öncülük yapmış, son 7 yıldır da Türkiye baharatları ve atıksız mutfak konusunu işlemektedir. 2017’de Türkiye’nin ilk baharat kütüphanesini kuran ve 2018’de “Yılın En Yaratıcı Şefi” ödülünü alan Umut Karakuş birçok özel okulda ve üniversitede Türk mutfağı ve baharat konuları üzerine eğitim vermektedir. Gastronomi yazarı gazeteci Ebru Erke ile başlattıkları “Sen güvende kal” adlı sosyal sorumluluk projeleri UNESCO tarafında en değerli projeler listesine alındı. Karakuş, çocukluğundan beri şiir yazıyor ve “yemeğe şiir yazan şef” olarak tanınıyor. “Fine street food” olarak adlandırdığı “göç mutfağı”nın sokak lezzetlerine uyarladığı Muutto İstanbul’un şef ortağıdır.

Sinan Canan : Biyoloji mezunu. Fizyoloji doktoru. Sinirbilim sevdalısı… “Kaotik ve fraktal” olan her şeye tutkun… Bilgiye ve hikmete dair her öğrendiğini herkese anlatma takıntısından muzdarip. Hayatın tek bir işle uğraşmak için fazla uzun, insanın tek bir işle ömrünü tüketmek için fazla karmaşık olduğuna ikna olmuş. Hikmet ve şahitlik peşinde nefes alan, yemeyi-içmeyi seven biri… Aybike, Metehan ve Melike Canan’ın babası olmaktan daha ehemmiyetli ve gurur verici bir marifeti olmayan, zanları, hataları ve kusurları ile insanlardan bir insan…

Tamar Bal: 1987 İstanbul doğumlu olan Tamar Bal, Yıldız Teknik Üniversitesi Grafik tasarım bölümünü bitirdikten sonra, meyhaneci dayısının yanında yamaklık yaparken içindeki mutfak tutkusunu keşfedip, 2012 yılında profesyonel olarak mutfaklara girdi. 2015 yılında İstanbul Culinary Institute ve Kadir Has Üniversitesi Mutfak Sanatları eğitimini dereceyle bitirdi. Ermeni anne-babadan ve Rum teyzesinden cebinde getirdikleriyle geleneksel lezzetleri modern sunuşlarla harmanlayan Tamarig, çeşitli dünya mutfaklarında çalıştıktan sonra Gangon Food-truck’ın şefi ve ortağı olarak kariyerine Profesyonel Mutfak danışmanlıkları vermeye devam etmektedir