Bir sır daha var, çözdüklerimden başka.Bir ışık daha var, bu ışıklardan başka.Hiçbir yaptığınla yetinme, geç öteye!Bir şey daha var, bütün yaptıklarından başka.Ömer Hayyam

Ömer Hayyam, ‘bir şey daha var’ diyeli yüzlerce yıl oldu. Ve insanoğlunun, Hayyam’dan önce başlayan o mucizevi +1’in peşindeki serüveni, Hayyam’dan sonra da bitmedi, bitmeyecek.

Tıpkı bizim, TEDxReset ekibi olarak, yıllar önce o ilk +1’in peşine düştüğümüz gibi.

Paylaşmaya değer fikirler ilkesiyle, küresel bir düzlemde, yerel ve bağımsız seslerin de yankılanmasına olanak sağlayan TEDx’i, Türkiye ile ilk kez buluşturmaya karar verdiğimizde bir hayalimiz vardı.

Etrafımızdaki güzellikleri daha görünür, iyilikleri daha bilinir kılmanın, yanlışları birlikte görerek telafi etmenin, çalışandan, üretenden, yaratandan ilham alarak daha iyiyi birlikte inşa etmenin hayaliydi bu.

Ve her sene aynı hayal ile, ve her sene ‘bir kez daha’ diyerek, 9 yıl boyunca yine yeniden ‘resetlenmek’ üzere bir yolculuğa çıktık birlikte.

Şimdi dönüp baktığımızda, belki sadece bir arpa boyu mesafe bıraktık ardımızda.

Belki de çıkınımız omzumuzda öylece yerimizde saydık.

Ama işin aslı; metreyi elimizden bırakıp, mesafe ölçmek yerine yaşadıklarımıza odaklandığımızda, birlikte ‘fersahlara’ değişmeyeceğimiz hikayeler biriktirdiğimizi anladık.

Kattetiğimiz mesafe, varsın ‘arpa boyu kadar’ olsun, biz o arpaları yanyana koyarak verimli tarlalar yarattık hep birlikte.

TEDxReset sahnesinde paylaşılan iyiliklerin, sizler sayesinde dalga dalga yayıldığını gördük mesela.

Yine aynı sahneden; üretimlerini, yaratıcılıklarını bizimle paylaşan yeteneklerin, yıllar içinde katlanarak ülke sınırlarından taşan başarıları ile gururlandık.

Daha fazla hayata dokunabilmek için, hayallerini ve güçlerini birleştiren katılımcılarımızın ortak projelerinin doğuşuna şahit olduk.

İzleyici koltuğunda aldığı ilhamla bir şeyler yapmak için harekete geçenlerin hikayelerini, bir sonraki yılın sahnesinde ağırladık.

Çok ‘şey’ oldu bugüne kadar TEDxReset sahnesinde. Çok ‘şey’ yaşandı sahne arkasında. Hatta kimi zaman tek bir ‘şey’ yaşandı ve o ‘tek bir şey’ tek başına “Emeklerimize değdi!” dediritti.

İşte biz, bu yıl da, yine o ‘bir şey’in peşineyiz.

9.Yılımızda yine o +1’in peşindeyiz.

Geleneği bozmadan, yine hep birlikte +1 demek için, TedxReset’in 10. Yılında;
+1 hikaye paylaşabilmek, +1 kişi tanıyabilmek, +1 hayata dokunmak +1 bilgi edinmek ve birbirimze +1 olabilmek için, sizi 26-27 Nisan’da Maslak Tim Center’a davet ediyoruz.

Çünkü Hayyam’ın dediği gibi;
“Bir şey daha var, bütün yaptıklarımızdan başka”
Ve o hep +1

Videolar