Her birimiz kendi yolculuğumuzun kahramanlarıyız.

Bu yolculukta, insanın, seçebileceği yolların tümünü gösterip, seçimi kendisine bırakan rehberleri olması ne büyük bir şans! TED, seçilebilecek yolların sonsuzluğunu sergileyerek, başarıya götüren tek bir yol değil, birçok yol olduğunu gösteriyor. Anlatılan hikâyeler farklılaştıkça, çeşitlendikçe insanların kendilerine özgü, eşsiz yolları seçmeleri için ilham verici hale geliyor. TED, ilk günden itibaren bilgiye hayran, öğrenmeyi hayat biçimi haline getirmiş insanların takip ettiği global bir platform! TED sahnesinde anlatılan sıra dışı ve olağanüstü hikâyeler, milyonlarca insana ilham kaynağı oldu; her tür zorluğa rağmen, daha yaşanabilir bir dünya yaratma umudunu canlı tuttu.

Yaklaşık 3 yıl önce, TED’i Türkiye’ye getirmeyi aklımıza koyduk ve geçen iki yılda iki TEDx etkinliği düzenleyerek hayalimizi gerçekleştirdik. İlk sene, “Zihinleri Sıfırla.” dedik ve karşılaştığımız ilgi karşısında şaşkına döndük. Geçtiğimiz yıl, “Ya Yanılıyorsak?” diye düşünmeye başladık ve cevaplar aradık. Peki, bu yılın çıkış noktası neydi?

Devam etmeden önce, size birkaç soru sormak istiyorum. Gündelik hayatlarımızın bilim ve teknolojinin sunduğu olasılıklarla buluştuğu bir yer var mı? Doğru olan ne, yanlış olan ne?

Bize söylenenlerin doğruluğuna inanmalı ve asla sorgulamamalı mıyız? Bilgi arayışımızda başkalarını dinlemeli miyiz, yoksa kendi bildiğimizi mi okumalıyız?

Neler seyretmeli, neler okumalı, nerelere gitmeliyiz?

Biz bu soruların cevapların bulmaya çalışırken, şüphesiz yepyeni sorular ortaya çıkacak ve böylece yolculuk daha da keyifli hale gelerek sürecek.

Bu düşünceler ışığında dedik ki; “Quo Vadis?”, diğer bir deyişle “Yolculuk Nereye?”

Gidebileceğimiz yerlerin sınırı yok. Her yeni durakta, yepyeni bilgilerle, tecrübelerle donanıyoruz. Ardından haritamızda yeni varış noktaları işaretlemeye başlıyoruz.

TEDxReset konuşmacılarımız, bu bir günlük keşifte bizim rehberimiz olacak. Tasarım ve sinirbilim, yapay zeka ve robotbilim, sosyal projeler ve gazetecilik, insan hakları ve siyaset, nanoteknoloji ve sürdürülebilirlik hakkında konuşacaklar. Yolculuğumuz dört temel konuya odaklanacak: “Engelleri Aşmak”, “Cesur Yeni Dünya”, “Bilgiyi Paylaşmak” ve “Yeniden Yollara…”

“Quo Vadis”, “Yolculuk Nereye?” sorusunun cevabını ararken, bize katılmanız dileğiyle…

Ali Üstündağ
TEDxReset Küratörü