Tuğbek Ölek

Türkiye oyun sektörünün en eski profesyonellerinden olan Tuğbek Ölek, kariyerine 1996’da İstanbul Bienalinde oyun sanatı ve sanal gerçeklik projelerinde tekniker olarak başladı. 1998’de PC Gamer’da yazarlığa başlayan ve Türkiye’nin ilk donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ölek, bir yıl sonra aynı derginin Yazı İşleri Müdürlüğüne terfi etti. Yaklaşık 20 yıldır aralarında Oyungezer, Level, Progamer, League of Legends dergisi, Free2Play’in de bulunduğu pek çok yayının editoryal yöneticiliğini yapmaktadır. Ölek, halen aktif olarak yazarlığa devam eden en eski oyun ve donanım editörüdür.

1999 senesinde Türkiye’nin ilk profesyonel oyun turnuvasını organize ederek ülkemizde elektronik sporların temelini atmış, düzenlediği organizasyonlarla ülkemizin 12 kez yurtdışında temsil edilmesini sağlamıştır. 2000-2014 yılları arasında ESL, WCG ve CPL gibi önemli etkinliklerin lisansını sahipliğini yürütmüştür.

Tuğbek Ölek, 2004 yılında uzun zamandır birlikte yazarlık yaptığı Serpil Ulutürk ve Sinan Akkol ile birlikte Setimedia’yı kurmuştur. Şirket o günden bu yana ortaya koyduğu TV şovları, dergileri, portalları ve sosyal medya kanalları ile ülkemizin lider oyun medyası haline gelmiştir. 2008 yılından itibaren şirket B2B hizmetler vermeye başlayınca Ölek, şirketin İş Geliştirme Müdürü olmuştur. Bir yıl sonra ise Türkiye’nin oyunlara yönelik ilk PR ajansı olan Seti PR’ı kurmuştur.

Setimedia ve Seti PR, o tarihten beri ülkemizin önde gelen pek çok firması ile ortak projeler geliştirmektedir. Bu projeler arasında Türkiye’nin en büyük dijital oyun mağazası Playstore ve dünyanın ilk executive oyun kulübü The Game For Big Kids özellikle göze çarpmaktadır. Türkiye’nin Gamescom’un Partner Ülkesi olduğu 2016 yılında ilgili çalışmaları da yürüten Ölek, fuarın açılış konuşmalarından birini de yapmıştır.
Tuğbek Ölek Türkiye’deki oyun medyasını birleştiren GoodGamers’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesidir. Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin Danışma Kurulu Başkanı da olan Ölek aynı zamanda Avrupa Oyun Geliştiricileri Federasyonu’nun (EGDF) Türkiye temsilcisidir. İstanbul Teknik Üniversitesi’ne danışmanlık yapan Ölek, seçkin bir mentor, köşe yazarı ve konuşmacıdır.