Ali Onat Türker / Jesse Honsa

Open Urban’ın Kurucuları

Ali ve Jesse, kalabalık – kaynaklı (crowd-sourced) web haritası ve Wiki-veritabanı olan ve kentsel girişim konusunda bilgi ve fikirleri paylaşmayı amaçlayan “Open-Urban” nın iki kurucusudur. Reed Duecy-Gibbs ve Irene Guzman da katılması ile , Rhode Island School of Design (RISD) mezunu dört mimar Istanbul’da bir araya geldi ve 2012’de bu projeyi geliştirdi . Beta sitesi İstanbul Tasarım Bienalinde sunuldu ve Dubai One’s Peeta Planet seyahat gösterisinde yer aldı ve New York şehrindeki New Museum’s Ideas City (Yeni Müze’nin Fikirler Şehri) festivaline de bu mayıs ayında katılacak.
Ali İstanbul’daki Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümünde eğitmendir ve Boğaziçi Universitesi, İnşaat mühendisliği ve RISD Mimarlık Bölümünden diploması vardır.
DB Mimarlık’ta mimar ve kentsel tasarımcı olarak görev yapmakta olan Jesse, Zürih, ve New York’da bulunan firmalarda çalışmıştır. Kendisinin RISD’nin Mimari ve Güzel Sanatlar bölümlerinden diploması vardır. RISD’de iken Ali ve Jesse hiçbir zaman biribirleri ile geçinememişlerdi.