Ali Üstündağ CNN Türk yayını

Küratörümüz Ali Üstündağ 13 Nisan Çarşamba günü saat 10:30’da CNN Türk Ahu Özyurt’un programına konuk oldu. TEDxReset yolculuğumuzdan, bu yılın teması olan ‪#‎biryoluvar’dan ve konuşmacılarımızdan bahsetti. Canlı yayını izlemeyi kaçıranlar için yeniden paylaşıyoruz.

 

https://www.facebook.com/facebook/videos/10153984733900937/


Bir yolu var, biliyoruz...

Dilimiz tutuldu. Ne desek, hangi cümlelerle yazsak da ‘ille de umut' diye diretsek bilemez olduk.
TEDxReset ekibi olarak Ankara'da yaşanan katliamdan dolayı tarif etmesi güç bir biçimde üzgünüz.
Aylardır bu yılın TEDxReset temasını hazırlamak için çabalarken sonunda 'Bir yolu var,' demeye vardığımızda, kısa süre içinde ülkemizde pek çok olay yaşanmıştı. Bunlar özellikle de insanları kaosa sürükleyen ve umutsuzluk veren olaylardı... İyi haberleriyse daha az görmeye ya da daha az dikkat etmeye başlamıştık.
Bunları görüp yaşıyorken, ekipçe kafa kafaya verip, 'Bir yolu var,' diyebilenleri, kaosta yolunu bulabilenleri, umudunu yitirmeden üretmeye, icat etmeye ya da çözümler bulmaya devam edenleri sahnemizde ağırlamaya karar verdik, temamızı işte böyle belirlemiştik.
Bugün, bütün o aylardan sonra, her ay patlayan bombalardan sonra, bir yanımız hala inançla yaptığımız işe tutunuyor, sahnemizden gelip geçen onlarca güzel hikayenin, başarının verdiği umudu içimizde taşıyor, bir yanımız neden daha çokları, daha güzelleri olmasın bu ülkede diye hala umutla düşünüyor.
Acı, ölüm ve bunlar karşısındaki çaresizlik hissi hayatımızın şu anki gerçeği fakat inanıyoruz ki yarınları daha iyiye taşımak da bizim elimizde. Bunun için, ayakta ve hayatta kalmaya devam edebilmek için elimizden gelen tek şeyin umudumuza sahip çıkmak olduğuna inancımız tam.
Bugün, acıdan ağzımızı bıçak açamazken oturup size yazmak istememizin sebebi de, içimizdeki bu umut ve beraberlik arayışı olsa gerek.
Hepimiz için umut diliyoruz,
Sevgilerimizle,
TEDxReset Ekibi

8 Mart Özel: TEDxReset'in Kadın Konuşmacıları

2010 yılında yola çıktığımızdan bu yana sahnemizde yer alan, hikayesini, fikrini paylaşarak ilham ve cesaret veren tüm kadın konuşmacılarımıza teşekkür ederiz!

Bu çalma listesinde gelmiş geçmiş bütün kadın konuşmacılarımızın videolarını izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/playlist?list=PL48EL71Go5uoWWWBs25P25EXdgQtWhZVu


TEDxReset Felsefesi

Değerli TEDxReset katılımcıları,

Her sene artan coşkulu varlığınız, birbirinden sıkı ve ilham verici konuşmacılarımız, kimselerin konuşmadığı konular ve dinmeyen heyecanımızla sürdürdüğümüz TEDxReset konferanslarında 7. senemize varmanın heyecanındayız. Gelenekselleştiğimizi ve koca bir aileye dönüştüğümüzü görmek muazzam bir mutluluk!

Bu 7 sene içerisinde inanılmaz bir yolculuğun parçası olduk. Hep sorduk, sorgulayarak hareket ettik. Yolculuğa ilk çıktığımız 2010 yılında, her şeye sıfırdan başlamak ve yepyeni bir adım atmak için  bildiklerimizi unuttuk, her şeyi RESET'ledik. 2011 yılında, en iyisi bulabilmek için YA YANILIYORSAK? diyerek tüm olasılıklara baktık. 2012'de ise yollara düştük ve YOLCULUK NEREYE? dedik. Çıktığımız bu yol,  2013 yılında bizi bazı KRİTİK KAVŞAKLAR'a getirdi. Biz de tercihlerimizi,  kendimizi nasıl burada bulduğumuzu ve yola nasıl devam etmemiz gerektiğini sorguladık. Bu sene de sorgulamaya devam ettik ve sorduk: peki YA ŞİMDİ?

2015 yılına geldiğimizde, yolculuğumuz bizi yavaş yavaş daha somut bir noktaya taşıdı. Artık, FİKİRDEN HAREKETE geçenleri konuşturmanın zamanıydı. Böylece zihinlerimizi resetlerek başladığımız yolculukta bir yere varmıştık.

Bu yıl, 15/16 Nisan tarihlerinde 7.kez bir araya geleceğiz. Bu yıl peşinden gideceğimiz hikayelerin ve fikirlerin ortak noktasını, yani yılın konusunu açıklamamıza çok az bir zaman kaldı.

Desteğiniz ve değerli katılımınız için şimdiden teşekkürlerimi sunuyor; ilham veren ve hayatlarımıza değer katacak bir TEDxReset etkinliğinde daha buluşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

 

Ali Üstündağ
Küratör


TEDxReset 2016 Teması: Bir Yolu Var

7’inci yılımızda TEDxReset’te yeni bir sayfa açıp, ‘Bir Yolu Var’ diyeceğiz.

15-16 Nisan’da birlikte çıkacağımız yolculuğumuz 6 aşamadan oluşacak;

Kaos/Chaos, Kabullen/Accept,  Diyalog/ Dialog, Pazarlık/Negotiation , İşbirliği/Collaboration, Ayar/Tune

Kaosun aslında büyük bir değişimin habercisi olduğunu düşünüyoruz. İçinde bulunduğumuz koşullar ne kadar sancılı olursa olsun, bu koşulların yarattığı gerçeklikten kaçmadan, onları reddetmeden içinde kalmayı ve cesaretle Kabullenmeyi başardığımızda, çözüm yolunun kendiliğinden belireceğine inanıyoruz. Yolculuğunun bir döneminde kaybolanlarla, kaosun içinde yolunu bulanlarla hatta hala bulamayanlarla Diyalog içine girdiğimiz sürece yalnız olmadığımızı hissedebiliriz.

Kaosla  Pazarlık etmeyi öğrenmek bizce mümkün. Bu süreçte, yani kaos ortamında karşılaştığımız kişilerle kişilerle ve koşullarla nasıl İşbirliği yapılabileceğini gözlemleyeceğiz. Yeni yolları keşfettiğimizde ya da yeni bir yolu açtığımızda, yola körü körüne tutunmayıp, sürekli bir değişim ile güncel tutmanın tekniğini yani Ayar sanatını öğreneceğiz.

Sizi, bu yolculukta bizimle olmaya davet ediyoruz.


TEDxReset sosyal medyada nerede?

Uzuun aylar boyunca web sitemizin hazırlanmasını bekledik. Bu sırada boş durmadık ve TEDxReset’in iletişim kanalı olarak özellikle Facebook’u harıl harıl kullandık. Twitter’da boş durmadık. Instagram’da küçük küçük paylaştık ofis günlerimizi...

Bugün web sitemizi yayına alıp, blogumuza kavuşup derin bir oh çeksek de, ‘internetler sosyal medyasız olmaz’, biliyoruz!

Bu yüzden, sizin de aklınızda olsun, Facebook, Twitter, Instagram bizi bulabileceğiniz diğer adreslerimiz.


Kocaman sahnelerden, samimi salonlara: TEDxReset’te yeni bir konsept

Geçtiğimiz aylarda ilk kez TEDxReset konseptini küçük, samimi bir salona taşıdık. Etkinlik nasıl geçti, kimler konuştu gibi detayları SALONLAR sayfasında bulabilirsiniz.

Bizim TEDxResetSalon deneyiminde en çok aklımızda kalan ‘samimi’ bir paylaşım ortamı yaratmasıydı. Bundan sonraki salon etkinleri de, aynı samimi havada olacak, bunu istediğimizden eminiz!

Salon etkinliği denince akla ne gelmesi lazım? Bir grup insan bir araya geliyor, çok önemli ve ilginç konularda söyleyecek sözü olan konuşmacıları dinliyor, onlara sorular soruyor ve bol bol kaynaşıyor. Sayıca az olan katılımcılar rahatlıkla birbiri ile tanışabiliyor, fikir paylaşımları rötarsız, anında yaşanıyor…

Bundan sonraki süreçte de pek çok farklı konuda, belirli temalar etrafında toplanıp bu samimi buluşmalara devam etmek niyetindeyiz. Böylece sadece büyük etkinlik döneminde değil yıl boyunca bir araya gelme şansımız olacak. Hem katılımcılar hem de TEDxReset ekibi olarka biz, yıl boyu ilham almaya ve ilham olmaya devam edebileceğiz.

İlk salon etkinliğimizden konuşmaların videolarına buradan ulaşabilirsiniz.


Travmaların doğası, anlamı, sonuçları

Fırsat buldukça YouTube kanalımızda çalma listeleri yaratıp belirli bir konu etrafında videolar derliyoruz. Bu haftanın seçkisini aşağıda izleyebilir, siz de YouTube’a giriş yaparak kendi listelerinizi yaratabilirsiniz!

Yeni listelerde görüşmek üzere!

---

4 video ile; Travmaların doğası, anlamı, sonuçları.

Travmaların doğası, anlamı, sonuçları ve bunlarla nasıl baş edilebileceğine dair konuşmaları içeren bu çalma listesi Uzm. Psk. İbrahim Eke ve Uzm. Psk. Deniz Bozunoğulları tarafından TEDxReset takipçileri için hazırlandı.


E-bültene üye olan habersiz kalmıyor!

Haftalık e-bülteni posta kutusunda bulmayı, seçkileri ve videoları keyifle izlemeyi isteyenler TEDxReset e-bültenine üye oluyor, TEDxReset ekibinin seçtiği içerikle haftalık ilham dozunu alıyor.

Üye olunan her siteden üst üste gelen e-postalardan biz de hoşlanmıyoruz. Bu yüzden genelde haftada bir kez gönderim yapıyoruz. Tabii etkinlik dönemine yaklaşırken bu mektuplar biraz artabilir ama asla öf dedirtmeyeceğiz! Söz!

E-bültene üye olmak için aşağıya e-posta adresinizi girmeniz yeterli!

Görüşmek üzere =)