Jan Nahum

1950 Ankara doğumlu Jan Nahum, lise eğitimini İstanbul Robert Koleji’nde görmüştür. Üniversite eğitimini Londra’da Royal College of Art (RCA)’da, her yıl dünyada sadece dört öğrencinin kabul edildiği “Otomotiv Dizayn” bölümünde yapan Nahum “Ekonomik Araç” üzerine yapmış olduğu araştırmasıyla o yılın “Penguen Tasarım Ödülü”nü almıştır.
İş hayatına 1973’te, Otosan’da Proje Mühendisi olarak başlamıştır. 1975’ten itibaren 9 yıl içerisinde Koç Holding’in Ar-Ge Merkezi’nde sırasıyla bölüm dizayn başkanı ve koordinatörü olarak görev almıştır. 1984’te Otokar’a geçen Nahum, 10 yıl süreyle şirketin genel müdürlüğünü üstlenmiş ve bu süre zarfında Otokar’ın Land Rover ve zırhlı araç üretimi ile savunma sanayinde faaliyet göstermesine ön ayak olmuştur. Ardından üç yıl boyunca, Koç Holding Fiat ortaklığındaki Tofaş’ta genel müdürlük görevini yürütmüş, bu dönem içerisinde Tofaş’ın ciddi boyutlu Ar-Ge faaliyetine geçişine ve Tofaş’ın burayı bir Fiat üretim üssüne dönüştürmesine Doblo projesi ile önayak olmuştur. Nahum, 1998-2002 yılları arasında da şirketin murahhas azası olmuştur.
Nahum, daha sonra 2004 yılına kadar Tofaş’ın yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve FIAT S.P.A.’nın uluslararası iş geliştirme bölüm başkanlığı görevlerini eş zamanlı olarak sürdürmüştür.
2004’te Kıraça Holding bünyesinde faaliyet gösteren Karsan Otomotiv’in yönetim kurulu üyesi olan Nahum, 2005-2007 yılları arasında Petrol Ofisi’nin genel müdürlüğünü yürütmüştür.
2005 yılında aile firması Hexagon Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.’nin kuruluşuna öncülük eden Nahum; Hexagon’un iş sahaları olarak Türkiye’nin geleceğini yakından ilgilendiren otomotiv, yenilenebilir enerji, gelişen teknolojiler ve çevre sektörlerini belirlemiştir. Nahum, Hexagon Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığının yanısıra, 2008 yılı itibariyle Karsan’ın murahhas azası görevini de sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Nahum’un uzmanlık alanları otomotiv, dizayn, endüstri mühendisliği ve enerjidir.