Dilara Erbay

Yemek Tasarımcısı

1993 de Notre Dame de Sion Fransız Lisesini bitirdikten sonra Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümüne girdim. Öğrenimim süresince vakit buldukça (sık sık buluyordum!), Türkiye, Ortadogu, Asya, Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerini gezdim. değişik yemek kültürleriyle, damak tatlarıyla tanıştım. Okul ve siyaset bilimi” hayatımı ‘Türk Siyaset Hayatinda Sivil Toplum Örgütlerinin Rolü ve Bergama Olayı’ tezi ile noktaladım.
1999’da çocukluk hayalim olan Güney Amerika’ya yerleşme planını gerçekleştirdim. Önce Kolombiya’nın Karayip sahillerinde aşçısı da olduğum bir lokantayı işletmeye başladım. Lokanta çok beğenildi, diğer köylerden hatta Santa Marta şehrinden domates ve kabak dolmalarımı yemeğe geliyorlardi. Yüzlerce Kolombiyalı hayatlarında ilk defa patlıcan beğendi yedi. Bu arada kolalı ve hindistancevizli sütlü pilavi ilk kez yerken aldığım tat, beğendi kasıklayanlarda olduğu gibi sakinlik doluydu. Tabii ben de çok eğleniyordum. Aynı zamanda bu tropik sularda dalış eğitimi alarak “rescue diver’’ oldum. Daha sonra Galapagos Adaları’nda su altı rehberliği yaparak İspanyolcamı da geIiştirdim. Böylece asıl ilgi alanım olan tropikal mutfağı” öğrenme imkânını yakaladım.
2001’de New York’ta Tribecca Gril Restaurant’da staj yaptım. Robert de Niro’nun restoranında profesyonel mutfak organizasyonunu, mutfak temel malzemelerini ve muhteşem reçeteler öğrendim.
2003’te başlayan yemek stilistliği maceram Art Decor ve Elele dergileri ile devam etti. Halihazırda reklam çekimlerinde de food-stilist olarak çalışıyorum. 2003’te Çubuklu Sunset’te ilk profesyonel mutfak deneyimime şef olarak başladım.
2004’te Türkiye’nin ilk organik restoranı, kendi “deneysel ve geleneksel mutfak” konseptimi uyguladığım Dilara’s Abracadabra’yı açtım. Burada misafirlerime ‘tatmadıkları ve tadamadıklarını sunma imkânı buldum. Aynı zamanda tasarım fuarları, İstanbul Bienal’i gibí etkinliklerde ve sanat galerilerinde, müzelerde, şirketler ve evlerde tasarım catering hizmetleri verdim.
Aynı yıl Bilgi Üniversitesi ve Swiss Training Center’da gastronomi dersleri verdim. 2005’de Cezayir Lokantasi’na şef ve ortak oldum, mutfak konseptini geliştirdim.
Bundan yedi yıl önce başlayan geleneksek deneysel mutfak anlayışım Arnavutköy’de dört katlı bir yalıda, yine Abracadabra adıyla devam ediyor. Abracadabra benim için bir restorandan çok, yemek kültürlerini, gastronomi bilimini, farklı tatları inceledigim, kendi reçetelerimi oluşturdugum bir oyun alanı. Diğer yandan da Abracadabrada catering, event, food-art ve danışmanIık hizmetleriyle çalışmaIarımı zevk-i selim yemek tutkunlarıyla paylaşıyorum.